Nie ulega wątpliwości, że hasła towarzyszą nam w wycieczce po cyberprzestrzeni. Korzystamy z Nk.pl, Facebooka, innych portali społecznościowych, hasło wpisujemy sprawdzając pocztę, korzystając z banku a czasami nawet bezpośrednio po włączeniu komputera. Za każdym razem wykorzystujemy do logowania hasło. Bywa, że za każdym razem to samo, łatwe do zapamiętania, krótkie – wtedy pojawia się problem.
Na stronie http://www.bezpiecznehaslo.info można sprawdzić swoje hasło pod kątem bezpieczeństwa.
Jak zatem dobrać hasło aby informacje, które nim chronimy były bezpieczne? Hasło wybrane przez użytkownika przede wszystkim nie powinno stanowić żadnego słowa, wyrazu bądź zlepku wyrazów w dowolnym języku. Z prostej przyczyny – osoby usiłujące dokonać włamania posiadają słowniki haseł, bazujące przykładowo na słownikach wyrazów obcych, słownikach ortograficznych i hasłach z encyklopedii.
Bezpieczne hasło powinno być ZRÓŻNICOWANE, innymi słowy musi składać się z różnego rodzaju znaków: małych liter, dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Sprawdzenie wszystkich kombinacji 6-cioznakowego hasła składającego się jedynie z cyfr przy obecnej mocy obliczeniowej przeciętnego komputera zajmuje około 10 sekund, gdy hasło składa się jedynie z małych liter trwa to około godziny. Przetestowanie wszystkich kombinacji hasła takiej samej długości składającego się ze wszystkich wcześniej wymienionych znaków (włącznie ze znakami specjalnymi) zajmuje już ponad 2 lata nieprzerwanej pracy jednego komputera.