Z jednej strony właśnie na aspekcie społecznościowym – w prosty sposób przy jego pomocy nie tylko stworzymy historię, dobierzemy obrazki, ale i łatwo opublikujemy naszą historię, czy wygenerujemy kod HTML do osadzenia swojego dzieła na blogu. Z drugiej strony nasuwa się uderzająca wręcz prostota aplikacji – przy pomocy kilku kliknięć przeciętny użytkownik jest w stanie stworzyć coś ładnego. Obrazy, jakie będzie można wykorzystać podczas tworzenia historii zostały już wstępnie zagregowane w grupy. Innymi słowy – wybierając pierwszy obraz, wybieramy całą tematykę naszego motywu graficznego, z którym będziemy mieli do czynienia. Skoro wynik pracy jest satysfakcjonujący – to i narzędzie spełnia swoją funkcję pomagając w osiągnięciu zamierzonego celu.
Możliwości wykorzystania Storybird są praktycznie nieograniczone tak przez nauczyciela, jak i uczniów. Przykładowe pola eksploatacji narzędzia:
- nauka języka obcego
- tworzenie multimedialnych pokazów (np. na Dzień Matki)
- rozwijanie wyobraźni poprzez dokończenie rozpoczętej historii
- opisywanie dalszych losów postaci poznanych lektur.
Storybird jest narzędziem raczej kierowanym do młodszego odbiorcy (6-9 lat). Poniżej przykładowa historia stworzona przy pomocy aplikacji: