Mali Nobliści – nauka przez zabawę
24 października 2013. Kategoria: wszystkie. 1 komentarz.
Marysia jako mała dziewczynka interesowała się fizyką, zachowanie cząstek w atomach porównywała do par tańczących walca, skonstruowała model jądra atomowego w postaci warstw, zyskując przydomek „Cebulowej Madonny”. Otto już od najmłodszych lat prowadził naukowe eksperymenty (czasem wraz z kolegą Albertem Einsteinem). Kurt rozwijał swoje zainteresowania matematyczno-przyrodnicze, a dzięki jego pracy powstały środki owadobójcze, barwniki oraz leki. Co łączy tę trójkę?
Wszyscy są laureatami Nagrody Nobla z fizyki lub chemii z XIX wieku i urodzili się na terenie obecnego Górnego Śląska.
– Okazuje się, że wiemy bardzo niewiele o wybitnych naukowcach z naszego regionu. Stąd – Mali Nobliści, czyli nauka przez zabawę – nasz pomysł na popularyzację wiedzy o noblistach i ich osiągnięciach. Wszyscy, którzy chcieliby dowiedzieć się czym słonie myją zęby, zobaczyć jak wygląda wywoływanie dżina lub jak powstaje tornado, powinni odwiedzić w najbliższy weekend Galerię Katowicką – mówi Agnieszka Jurkiewicz, Marketing & PR Manager Galerii Katowickiej.
W sobotę 26. i w niedzielę 27. października br., w godzinach 13.00-19.00 na poziomie +2 Galerii Katowickiej prowadzone będą warsztaty popularnonaukowe z dziedzin fizyki i chemii. Odbędą się także pokazy eksperymentów poświęcone śląskim Noblistom.
– W specjalnie przygotowanym laboratorium Małych Noblistów czeka mnóstwo atrakcji i doświadczeń popularnonaukowych. Pasjonaci nauki przez zabawę zostaną nagrodzeni słodkim odpowiednikiem Nagród Nobla – czekoladowymi medalami – dodaje Agnieszka Jurkiewicz.
Przeprowadzony wcześniej przez Galerię Katowicką sondaż* wykazał brak podstawowej wiedzy o laureatach Nagrody Nobla pochodzących z regionu. 85 proc. ankietowanych nie wie kim była Maria Goeppert-Mayer. Zdaniem 28 proc. badanych była „śpiewaczką operową”, po 12 proc. wskazań zyskały odpowiedzi „wybitny lekarz” oraz „jedna z założycielek miasta Katowice”. Na każde z zadanych pytań w sondażu Galerii Katowickiej udzielono około 80 proc. błędnych odpowiedzi.
Warsztaty oraz pokazy chemiczno-fizyczne pod nazwą Mali Nobliści, prowadzić będzie Niezależna Grupa Popularyzatorów Nauki EKSPERYMENTATORZY działająca przy Uniwersytecie Śląskim i związana z Fundacją Akademicką Inkubatory Przedsiębiorczości.
Program:
26.10. sobota:
WARSZTATY godz. 13.00-19.00:
- Laboratorium suchego lodu
- Chemia w domu
- Przyciąganie-odpychanie (ładunki elektryczne)
POKAZY EKSPERYMENTÓW godz. 14.00, 16.00, 17.00
- Eksperymenty Kurta Aldera
- Eksperymenty Marii Goeppert-Mayer
- Eksperymenty Otto Sterna
27.10. niedziela:
WARSZTATY godz. 13.00-19.00
- Naukowi detektywi
- Magnes czy magnez?
- Chemiczny miszmasz
POKAZY EKSPERYMENTÓW godz. 14.00, 16.00, 17.00
- Chemiczny freestyle
- Fizyczny freestyle
- Eksperymenty z kolorem i materią.
*sondaż przeprowadzony na 500. osobowej grupie użytkowników centrum Katowic w dniach 16-18 października 2013 r. dotyczył urodzonej w Katowicach Marii Goeppert-Mayer, która jako druga po Marii Skłodowskiej-Curie kobieta zdobyła Nagrodę Nobla z fizyki (1963 r.), a także Kurta Aldera, urodzonego w Królewskiej Hucie – obecnym Chorzowie – zdobywcę Nagrody Nobla z chemii (1950 r.) oraz Otto Sterna, pochodzącego z Żor zdobywcy prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie fizyki (1943 r.).
###
Dodatkowych informacji udziela:
Marta Stach
m.stach@imagopr.pl
M. 609 808 119
(źródło: galeriakatowicka.eu)
Nauka przez zabawę – Zespół Matematyczno-Fizyczno-Informatyczny dnia 2 listopada 2013
[…] Pan Informatyk […]