Europejski Tydzień Kodowania (ETK) trwa w całej Europie od 11-17 października br. Wtedy miliony Europejczyków będą uczyć się programowania i związanych z nim umiejętności. Cel przyświecający inicjatywie jest jeden: pokazać, że kodowanie nie jest wiedzą tajemną i każdy może nauczyć się kodować.
Autorem pomysłu na skalę światową jest grupa młodych doradców ds. agendy cyfrowej przy Komisarz Neelie Kroes. Uzyskali oni poparcie sieci narodowych Liderów Cyfryzacji, którzy są jej nieformalnymi ambasadorami. Dla Polski to wyjątkowa szansa, aby wyróżnić się na tle innych europejskich krajów. Koordynatorem polskiej edycji Tygodnia Kodowania jest Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.
Rynek potrzebuje programistów
Jak podaje Komisja Europejska, wkrótce może zabraknąć nawet miliona pracowników posiadających kompetencje cyfrowe. “Jest wiele powodów, dla których warto zainteresować się programowaniem. Przede wszystkim to świetna zabawa. Jednocześnie niedługo będzie to podstawowa umiejętność potrzebna do pracy, taka jak teraz znajomość języków obcych . Wciąż rośnie potrzeba rynku na zawody oparte o technologie i innowacje, a programowanie jest w nich kluczową kompetencją” mówi Anna Mazgal, dyrektorka Centrum Cyfrowego i Ambasadorka ETK. W dniach 11 – 17 października na terenie całej Europy jednocześnie odbywać się będą bezpłatne wydarzenia związane z nauką kodowania. Wszystkim inicjatywom w ramach ETK patronuje Komisja Europejska, gwarantująca wsparcie komunikacyjne i promocyjne. Dzięki temu jest to niepowtarzalna okazja, by podzielić się swoimi działaniami z całą Europą. Organizatorzy szykują również dodatkowe atrakcje, m.in. konkurs na najlepsze zdjęcie wykonane podczas codeweekowych wydarzeń.
Obchody Codeweek w Polsce
Organizatorem wydarzenia podczas ETK może zostać każdy, kto dysponuje wiedzą dotyczącą kodowania i chce się nią podzielić z innymi. Programiści mogą organizować warsztaty dla dzieci, dorosłych lub osób starszych, nauczyciele – prowadzić lekcje programowania w swoich szkołach, dzielić się scenariuszami zajęć, czy organizować warsztaty dla kolegów z branży. Nie ma ograniczeń dotyczących formy wydarzeń. Mogą to być warsztaty, szkolenia, sesje online i wszelkie inne formy, które pozwolą przybliżyć programowanie. Sky is the limit! Adresatami wydarzeń podczas ETK są wszyscy : dzieci, rodzice, nauczyciele, przedsiębiorcy, osoby starsze oraz wszyscy ci, którzy nigdy wcześniej nie zetknęli się z informatyką.
Jak wziąć udział?
Wystarczy wejść na stronę internetową Europe Code Week i wypełnić formularz zgłoszeniowy (http://events.codeweek.eu/add/). Wydarzenie pokaże się na mapie, gdzie znajdą je potencjalni uczestnicy. Ponadto wszystkie przydatne informacje dotyczące planowania i zgłaszania inicjatyw na ETK znaleźć można w przewodniku przygotowanym przez Komisję Europejską, dostępnym na stronie http://events.codeweek.eu/static/docs/codeeu_toolkit.pdf.
Europe Code Week w Polsce organizowany jest w ramach projektu „Programuj Przyszłość” finansowanego z dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Organizatorem ETK jest Centrum Cyfrowe. Głównym partnerem Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce jest projekt Mistrzowie Kodowania. Patronat nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Inicjatywie patronuje też Komisja Europejska.
Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnej stronie http://www.CodeWeek.eu oraz na Facebooku Europe Code Week (http://www.facebook.com/codeEU).