Polski darmowy projekt webowy – PHPOS
16 maja 2014. Kategoria: wszystkie. Brak komentarzy.
Już wkrótce PHPOS może okazać się polskim przełomem w świecie IT. Co kryje się pod tajemniczą nazwą? PHPOS autorstwa Marcina Szczyglińskiego to polski, bezpłatny projekt webowy mający za zadanie działać na zasadzie quasi-systemu operacyjnego.
Aplikacja została opracowana w technologii HTML5, CSS3 i Javascript/jQuery. Działa pod kontrolą PHP5 i bazy danych SQL. PHPOS bazowany jest na interfejsie Windowsa 7, dzięki czemu użytkownicy posiadający podstawowe doświadczenie w IT nie powinni mieć problemów z korzystaniem z interface okienkowego.
www.youtube.com/watch?v=0tXY978RD0M
O ile PHPOS nie jest typowym systemem operacyjnym stand-alone, o tyle z powodzeniem można go traktować jako wsparcie dla istniejącego środowiska. Załóżmy sytuację, w której w szkole posiadamy jeden, stary serwer (prawdopodobnie pamiętający czasy pracowni z 2005 roku i nigdy niewykorzystanego SBSa) oraz zróżnicowane stacje robocze – końcówki. Jedne kupione niedawno działają na Windows 7, inne pozyskane z darowizny nie posiadają systemu (wchodzi w grę zatem bezkosztowo linux np. w przyjaznej szkole wersji SRU Desktop), reszta końcówek to leciwe maszyny działające na Windows XP, który niedawno stracił wsparcie Microsoftu. Pytanie – w jaki sposób skutecznie odnaleźć się w takim środowisku bez szkody dla ucznia?
Z jednej strony różnorodność jest zaletą, stwarza możliwość styku z różnymi środowiskami, różnymi GUI, kształtuje w wychowankach swoistą uniwersalność informatyczną na poziomie podstawowym. Z drugiej zaś – o ile mniej problemów pojawia się przy chociażby sieciowej wymianie plików, czy kontroli dostępu w jednorodnym środowisku. PHPOS umożliwia sytuację, w której niezależnie od systemu operacyjnego samego komputera, wystarczy, że jest on podłączony do sieci i użytkownik może chociażby:
- uzyskać dostęp do swojego spersonalizowanego konta w chmurze
- zintegrować swoje konto z prywatną chmurą (wsparcie dla Google Dysku, a wkrótce Dropbox)
- otworzyć prace / pliki ćwiczeń udostępnione przez nauczyciela poprzez skonfigurowane wcześniej FTP
- współpracować, wymieniać się plikami i wiadomościami w obrębie użytkowników PHPOS
- udostępniać zasoby
- zarządzać grupą roboczą.
Wszystkie akcje w PHPOS odbywają się na zasadzie analogicznej, jak w popularnych systemach okienkowych. Spotkamy zatem drag&drop, menu kontekstowe, czy odpowiednik menu start. Projekt obecnie jest w fazie beta testów, natomiast dobrze rokuje i już znalazł swoich zwolenników na rynku IT. Równolegle prowadzona jest kampania crowdfundingowa na rzecz PHPOS. Demo online oraz więcej szczegółów na oficjalnej stronie projektu.