Pan Informatyk

Zawody związane z grami komputerowymi

Sporo młodych ludzi wręcz marzy o tym, aby zbudować karierę na swoim hobby. Jeśli marzenia te występują w towarzystwie talentu, zapału i możliwości zarabiania naprawdę dobrych pieniędzy – mamy nieomal gotowy przepis na sukces. Dlatego mnóstwo nastolatków chciałoby wykorzystać zacięcie do gier i przekuć to na intratną posadę. Niestety doradztwo zawodowe (w szczególności to szkolne), w zakresie zawodów powiązanych z grami, ma jeszcze sporo do nadrobienia.

Zawody związane z grami - developer. Kobieta patrzy na linijki kodu

Nietypowa i trudna ścieżka kariery, jak na przykład eSport, to nie jedyne zajęcie w branży gier komputerowych. Jeżeli praca przy tworzeniu gier komputerowych (czyli tak zwanym „gamedevie”) to Twoje marzenie, w tym artykule poznasz wiele sposobów na to, by je spełnić. Jaką ścieżką naukową najlepiej jest podążać, jeśli interesujesz się programowaniem? Jak rozwijać swoje talenty na różnych etapach edukacji? Między innymi na te pytania postaram się odpowiedzieć. Czy branża gier jest rzeczywistą i możliwą do spełnienia ścieżką kariery? Naturalnie!

Branża gier komputerowych – początki w tworzeniu gier

Rynek gier komputerowych jest duży i rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie poszukiwane są osoby z wszechstronnymi umiejętnościami i talentami, a od twórców i projektantów gier wymaga się bardzo zróżnicowanych kwalifikacji. Dlatego też deweloperzy mają na swoim koncie rozmaite ścieżki edukacji.

Oto rodzaje wykształcenia, które najbardziej ułatwią start na rynku gier komputerowych:

Jak widać, ścieżki wykształcenia prowadzące do zawodów związanych z grami komputerowymi mogą być bardzo różne. Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy osiągniesz sukces, jest również to, czy poza pasją masz również zacięcie do poznawania technicznych i teoretycznych tajników produkcji gier komputerowych.

 

Jak zacząć karierę w branży gier wideo? – Praktyki, konkursy i dofinansowanie

Podstawowe umiejętności praktyczne są mile widziane w każdym zawodzie i bardzo ułatwiają początki kariery. Jeśli naprawdę interesujesz się pracą w „gamedevie”, to przyda Ci się kilka poniższych wskazówek – gdzie szlifować swoje zdolności, czy gdzie zacząć poszukiwania dobrego stażu:

Jakie są zawody na rynku gier komputerowych?

Od pomysłu, poprzez realizację, programowanie, design, fazę testów po wejście na rynek – proces tworzenia gier komputerowych jest długi, a dzięki temu jest w nim miejsce dla wielu zawodów. Oto uproszczony podział na trzy główne ścieżki kariery w branży:

 

Podsumowanie

W dobie nowoczesnych mediów branże informatyczne i gier komputerowych stały się największymi i jednymi z najbardziej opłacalnych z rynków pracowniczych na świecie. Łatwo jest więc zrozumieć zainteresowanie młodych ludzi tym, by zmienić swoje hobby na intratną posadę. Przy tworzeniu gier komputerowych techniczne zrozumienie i kreatywna dusza idą ze sobą w parze. Dlatego też w branży gier komputerowej pracuje tak wiele osób z bardzo różnorodnym wykształceniem, gdyż ten rynek daje po prostu takie możliwości.

Jeśli i ty interesujesz się „gamedevem”, to przyjrzyj się szczegółowo wszystkim zawodom związanym z tą branżą. Przedyskutuj z bliskimi, która ścieżka kariery najlepiej do ciebie pasuje i jest możliwa do zrealizowania. Rynek gier komputerowych to branża przyszłości, ale tak jak przy każdym zawodzie liczą się tu umiejętności, predyspozycje i wiele cierpliwości. Pierwsze kroki w kierunku wymarzonej kariery możesz stawiać już w szkole, a nauczyciele i doradcy zawodowi z pewnością posłużą ci pomocą w wyborze kolejnego etapu.

 

(Źródło)

Exit mobile version