Sporo młodych ludzi wręcz marzy o tym, aby zbudować karierę na swoim hobby. Jeśli marzenia te występują w towarzystwie talentu, zapału i możliwości zarabiania naprawdę dobrych pieniędzy – mamy nieomal gotowy przepis na sukces. Dlatego mnóstwo nastolatków chciałoby wykorzystać zacięcie do gier i przekuć to na intratną posadę. Niestety doradztwo zawodowe (w szczególności to szkolne), w zakresie zawodów powiązanych z grami, ma jeszcze sporo do nadrobienia.
Nietypowa i trudna ścieżka kariery, jak na przykład eSport, to nie jedyne zajęcie w branży gier komputerowych. Jeżeli praca przy tworzeniu gier komputerowych (czyli tak zwanym „gamedevie”) to Twoje marzenie, w tym artykule poznasz wiele sposobów na to, by je spełnić. Jaką ścieżką naukową najlepiej jest podążać, jeśli interesujesz się programowaniem? Jak rozwijać swoje talenty na różnych etapach edukacji? Między innymi na te pytania postaram się odpowiedzieć. Czy branża gier jest rzeczywistą i możliwą do spełnienia ścieżką kariery? Naturalnie!
Branża gier komputerowych – początki w tworzeniu gier
Rynek gier komputerowych jest duży i rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie poszukiwane są osoby z wszechstronnymi umiejętnościami i talentami, a od twórców i projektantów gier wymaga się bardzo zróżnicowanych kwalifikacji. Dlatego też deweloperzy mają na swoim koncie rozmaite ścieżki edukacji.
Oto rodzaje wykształcenia, które najbardziej ułatwią start na rynku gier komputerowych:
- Szkoły średnie – Najlepiej sprawdzają się technika, które kształcą informatyków, grafików i programistów oraz licea ogólnokształcące z klasami o profilach informatycznych.
- Studia kierunkowe – Wszystkie studia z zakresu informatyki, grafiki, czy multimediów
- Studia specjalistyczne – Na niektórych uczelniach dostępne są specjalizacje związane m.in. z programowaniem, animacją 2D i 3D oraz projektowaniem fabuły i scenariuszy gier.
- Kursy i szkoły policealne – Istnieją specjalne kursy na projektanta gier komputerowych, a szkoły policealne oferują dwuletnią naukę na kierunkach takich jak informatyka, programowanie czy grafika komputerowa.
Jak widać, ścieżki wykształcenia prowadzące do zawodów związanych z grami komputerowymi mogą być bardzo różne. Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy osiągniesz sukces, jest również to, czy poza pasją masz również zacięcie do poznawania technicznych i teoretycznych tajników produkcji gier komputerowych.
Jak zacząć karierę w branży gier wideo? – Praktyki, konkursy i dofinansowanie
Podstawowe umiejętności praktyczne są mile widziane w każdym zawodzie i bardzo ułatwiają początki kariery. Jeśli naprawdę interesujesz się pracą w „gamedevie”, to przyda Ci się kilka poniższych wskazówek – gdzie szlifować swoje zdolności, czy gdzie zacząć poszukiwania dobrego stażu:
- Szukaj nowych okazji do rozwijania umiejętności. Rozejrzyj się za konkursami, stypendiami, czy nawet letnim obozem programistycznym. Klub Młodego Programisty od 2018 roku organizuje różne konkursy i warsztaty dla dzieci i młodzieży m.in. w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania Codeweek. Chętni mogą wykazać się pomysłowością na wszystkich etapach projektu – od planowania do realizacji. Inne ciekawe konkursy organizuje Szkoła Gigantów Programowania. Najlepsi mają szansę wygrać w nich profesjonalny sprzęt, który ułatwia im dalszą przygodę z kodowaniem.
- Odkrywaj platformy, na których możesz uczyć się programowania przez zabawę. Istnieje cała masa tego typu stron, dostosowanych do różnych kategorii wiekowych – od przedszkolaków do nastolatków. Pomocne będą m.in. takie witryny jak scratch.mit.edu czy code.org . Istnieje również wiele gier edukacyjnych online, które wspierają logiczne myślenie i umiejętności programowania.
- Strzałem w dziesiątkę będzie dla ciebie udział w zajęciach dodatkowych, takich jak kółko informatyczne, klub programistyczny czy inicjatywa pokroju Akademii Młodego Hakera, czy Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Dzięki nim rozwiniesz skrzydła, zyskasz lepszy wgląd w świat informatyki i szybciej opanujesz podstawy programowania. Jeśli nic ci nie wiadomo o takich zajęciach w twojej szkole lub okolicy, poproś o radę swoich nauczycieli informatyki.
- Jeśli tylko czujesz się na siłach, weź udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Informatycznej. Już same przygotowania do niej pozwolą ci pogłębić i ugruntować wiedzę. Z kolei zdobyty w razie powodzenia tytuł finalisty lub laureata to namacalny dowód twoich umiejętności, który otwiera wiele drzwi.
- Poszukaj miejsca do odbycia praktyk. Niektóre firmy chętnie przyjmują młode talenty, a staż umożliwia przyjrzenie się danej branży od środka i sprzyja nawiązywaniu pierwszych kontaktów zawodowych.
- Odwiedź targi gier wideo, jak na przykład Poznań Game Arena, lub inne wydarzenie tego typu odbywające się w twojej okolicy. Wybierz się tam nie tylko po to, by przetestować najnowsze gry i poznać najnowsze trendy w branży. Na miejscu znajdziesz też pewnie kącik poświęcony rekrutacji, gdzie możesz zostawić swoje CV i zasięgnąć informacji, jak rozpocząć karierę w „gamedevie”.
Jakie są zawody na rynku gier komputerowych?
Od pomysłu, poprzez realizację, programowanie, design, fazę testów po wejście na rynek – proces tworzenia gier komputerowych jest długi, a dzięki temu jest w nim miejsce dla wielu zawodów. Oto uproszczony podział na trzy główne ścieżki kariery w branży:
- Tworzenie gier komputerowych: Projektant gier komputerowych, Programista, Grafik, Scenarzysta, Specjalista od dźwięku, Specjalista od efektów specjalnych, Producent, Tester
- Wprowadzanie na rynek, marketing i dyskusje: Dyrektor Marketingu, Opiekun społeczności, Tłumacz, Dziennikarz recenzent
- Profesjonalny gracz: Esportowiec czyli Pro-Gamer, Streamer.
Podsumowanie
W dobie nowoczesnych mediów branże informatyczne i gier komputerowych stały się największymi i jednymi z najbardziej opłacalnych z rynków pracowniczych na świecie. Łatwo jest więc zrozumieć zainteresowanie młodych ludzi tym, by zmienić swoje hobby na intratną posadę. Przy tworzeniu gier komputerowych techniczne zrozumienie i kreatywna dusza idą ze sobą w parze. Dlatego też w branży gier komputerowej pracuje tak wiele osób z bardzo różnorodnym wykształceniem, gdyż ten rynek daje po prostu takie możliwości.
Jeśli i ty interesujesz się „gamedevem”, to przyjrzyj się szczegółowo wszystkim zawodom związanym z tą branżą. Przedyskutuj z bliskimi, która ścieżka kariery najlepiej do ciebie pasuje i jest możliwa do zrealizowania. Rynek gier komputerowych to branża przyszłości, ale tak jak przy każdym zawodzie liczą się tu umiejętności, predyspozycje i wiele cierpliwości. Pierwsze kroki w kierunku wymarzonej kariery możesz stawiać już w szkole, a nauczyciele i doradcy zawodowi z pewnością posłużą ci pomocą w wyborze kolejnego etapu.
(Źródło)